projekt indywidualny

Jakie są kolejne etapy tworzenia projektu indywidualnego w naszym biurze

21 maj

Prace przedprojektowe

Zaczynamy od zapoznania się z nieruchomością, jej otoczeniem oraz sprawdzamy prawne uwarunkowania możliwości zagospodarowania nieruchomości. Zawsze jedziemy osobiście zobaczyć miejsce inwestycji oraz okolice.

Koncepcja

Koncepcja jest to opracowanie powstałe na bazie szczegółowego wywiadu poprzedzającego prace nad projektem, który finalizuje się jako zbiór informacji i wytycznych w postaci check-listy. Koncepcja jest wprowadzeniem w życie tych informacji i zazwyczaj składają się na nią: funkcjonalne rzuty architektoniczne z przemyślaną wstępnie konstrukcją, koncepcja zagospodarowania terenu uwzględniająca korelację z otoczeniem / sąsiedztwem oraz pokazująca układ komunikacyjny i rozplanowanie stref rekreacyjnych w obrębie nieruchomości inwestora, szkice 3d budynku i działki, wizualizacje fotorealistyczne. Jest to opracowanie, które na dalszych etapach nie ulega już wielkim zmianom, a jedynie podlega uszczegółowieniu. Proponowane rozwiązania funkcjonalne, bryłowe i proponowane materiały uwzględniają również planowany budżet. Zawsze na tym etapie inwestor otrzymuje tyle czasu ile potrzebuje na przemyślenia, proponujemy też przygotowanie kosztorysu.

Wizualizacje

Fotorealistyczne wizualizacje pomagają inwestorowi w wyobrażeniu sobie jak naprawdę będzie wyglądał budynek, jakie będzie miał proporcje i czy zastosowane materiały właściwie wpisują się w oczekiwany efekt. Wizualizacje odgrywają również ważną rolę w trakcie budowy pokazując poszczególnym wykonawcom do jakiego efektu dążymy. Żyjemy w świecie zdominowanym obrazem i ma to znaczenie również na budowie, gdzie wizualnie pokazane detale w sposób bardziej oczywisty są odbierane i interpretowane przez wykonawców. 

Kosztorys koncepcyjny

Kiedy mamy już przygotowaną koncepcję, znamy materiały i technologie w jakich ma być realizowana inwestycja, możemy realistycznie oszacować jej koszty. Wcześniejsze szacunki zazwyczaj są obarczone pewnym marginesem błędu. Jest to ważny moment dla inwestora, ponieważ pozwala mu to uzmysłowić sobie ile będą kosztować poszczególne elementy budynku, dzięki czemu ma możliwość zastanowić się czy i gdzie wprowadzać korekty przed przystąpieniem do kolejnego etapu. Inwestor otrzymuje tyle czasu ile potrzebuje na zastanowienie.

Projekt architektoniczno-budowlany i projekt zagospodarowania działki lub terenu

Ta część projektu jest sporządzana w celu złożenia do urzędu. Można powiedzieć, że jest to doszczegółowienie projektu konepcyjnego o dodatkowe opracowania wymagane przepisami, których jest dość sporo. Na podstawie tych dwóch projektów uzyskiwana jest decyzja o pozwoleniu na budowę. Są one też wymagane przy budowie na zgłoszenie.

Projekt techniczny

Jest to projekt, który trafia na budowę, zawiera w sobie pozostałe niezbędne elementy dokumentacji tj. projekty konstrukcji, elektryki, instalacji sanitarnych, wentylacyjnych czy ogrzewania oraz bardziej szczegółowy projekt architektoniczny. Zawiera również obliczenia i niezbędne opisy. Na podstawie tego projektu będzie prowadzona budowa a po jej zakończeniu trafi on do nadzoru budowlanego wraz z wnioskiem o pozwolenie na użytkowanie. Oczywiście projekt ten musi być tożsamy z projektem architektoniczno-budowlanym i PZT, w dodatku musi zawierać wszystkie ewentualne zmiany wprowadzone w trakcie budowy.

Nadzory na budowie

Nadzory autorskie na budowie mają na celu pilnowanie zgodności prowadzonych prac na budowie z projektem. Im więcej nadzorów tym w efekcie mniej problemów a budowa, z racji stałej kontroli, może pochłonąć mniejszy budżet. Projektant jest koordynatorem całego procesu, ponieważ to on wie najlepiej z czego wynikają poszczególne rozwiązania, jakie były priorytetowe założenia dla inwestycji i jak ma funkcjonować w przyszłości budynek. Oczywiście chętnie prowadzimy nadzory na budowach jeśli tylko inwestor wyrazi taką chęć.

Projekty wnętrz

Nasze projekty zawierają w sobie układy funkcjonalne i rozmieszczenie poszczególnych urządzeń oraz mebli, nie są to jednak projekty stricte wnętrzarskie. Zawsze proponujemy wykonanie takich projektów w odpowiednim momencie prowadzenia prac budowlanych.

Dlaczego warto zlecić projekt indywidualny właśnie naszej pracowni

Wybierając naszą pracownię, inwestujesz nie tylko w projekt, ale także w doświadczenie i pasję. Jako architektka i założycielka pracowni, osobiście angażuję się w każdy projekt, gwarantując, że wszystkie koncepcje są w 100% moim autorskim dziełem. Posiadam ponad dwudziestoletnie doświadczenie, które przekłada się na jakość, precyzję i nowatorskie rozwiązania. Dzięki indywidualnemu podejściu oraz kompleksowemu wsparciu na każdym etapie budowy, możemy stworzyć projekt, który nie tylko spełni Twoje oczekiwania, ale również pozwoli zoptymalizować koszty inwestycji.

Zobacz jak wygląda koncepcja w wykonaniu naszego biura - Czytaj więcej...

Zrealizuj swoją wizję z nami

Sprawdź nasze innowacyjne projekty architektoniczne

Napisz do nas